Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Na progu XX wieku były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich. Za oficjalnym wizerunkiem uroczych księżniczek w białych sukniach skrywały się cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty. Prywatny świat wielkich księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji to nie tylko krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z sióstr bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.
UWAGI:
Bibliogr. s. 461-475.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Anglia, rok 1815. Dwudziestotrzyletnia Elizabeth Hotchkiss, dama do towarzystwa lady Danbury, postanawia bogato wyjść za mąż. Tylko w ten sposób zdoła zapewnić godne warunki życia i wykształcenie trójce młodszego rodzeństwa, którym opiekuje się od śmierci rodziców. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności Elizabeth znajduje w bibliotece swej chlebodawczyni książkę pod obiecującym tytułem "Jak poślubić markiza", zaś James Siddons, młody i przystojny zarządca, chętnie udziela jej kilku lekcji na temat postępowania z mężczyznami. W niedługim czasie wyniki tej osobliwej edukacji zaskoczą zarówno pojętną uczennince, jak i jej gorliwego nauczyciela.
UWAGI:
Wydane również pod tytułem "Małżeństwo doskonałe". W haśle pseudonim, nazwa właściwa autora: Julie Colter Pottinger.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Marcus, hrabia Masters, nie zamierza opuszczać swej wiejskiej posiadłości, gdzie w ciszy i spokoju może pracować nad nowym wynalazkiem. Jednak gdy dowiaduje się, że londyńskie salony podbija niezwykła kobieta, olśniewająca urodą i obyciem, postanawia wyruszyć do stolicy. Lecz do podróży nie skłania go bynajmniej sława ani piękność nieznajomej, ale to,że podaje się za jego kochankę...
UWAGI:
Na książce pseudonim autora, nazwa: Jayne Ann Krentz.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Simon Basset, książę Hasings, niechętnie uczestniczy w życiu towarzyskim najwyższych sfer Londynu. Jest obiektem westchnień wielu panien na wydaniu, choć wcale nie ma zamiaru się żenić. W podobnej sytuacji znajduje się Daphne Bridgerton, młodsza siostra jego przyjaciela. Ona także nie cierpi balów, na których, zgodnie z wolą matki, powinna uśmiechać się do wszystkich nieżonatych mężczyzn. Młodzi postanawiają zawiązać spisek: będą udawać, że mają się ku sobie, i dzięki temu odzyskają swobodę. Plan wydaje się doskonały, rychło jednak się okaże, iż z wielu powodów nie tak łatwo go zrealizować...
UWAGI:
Na książce pseud. aut., nazwa: Julie Cotler Pottinger. Wydane również jako "Mój książę". Na podstawie książki Netflix wyprodukował serial.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Przełom XIX i XX wieku. Cora Cash jest jedyną dziedziczką ogromnej fortuny, co czyni ją najbogatszą panną w Ameryce. Jest niewiarygodnie piękna i uprzywilejowana. Wychowała się w domu wzorowanym na Wersalu, a na jej debiutancki bal przyszło ośmiuset gości. Jest pewna, że każde drzwi stoją przed nią otworem.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zakochać się w narzeczonym swojej siostry? Nawet w najśmielszych snach Beatrice Roade nie dopuściłaby takiej możliwości. Poza tym Beatrice w ogóle nie myśli o miłości. To na niej spoczywa bowiem obowiązek utrzymania podupadającej, rodzinnej posiadłości w pobliżu opactwa Steepwood. Tym bardziej, że nie może liczyć na pomoc niezaradnego ojca - naukowca i wynalazcy.
Tymczasem w odległym Londynie jej młodsza siostra Oliwia prowadzi dostatnie życie u boku zamożnych krewnych i przygotowuje się do ślubu z lordem Harrym Ravensdenem. Jednak wskutek intrygi, której pada ofiarą, niespodziewanie dla wszystkich zrywa zaręczyny. Jest zmuszona do powrotu na prowincję. W ślad za nią rusza Harry, pragnąc odzyskać narzeczoną. Nie przypuszcza, że jego serce wkrótce zabije dla kogoś innego...
Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer. Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę. Hrabiemu Beauchampowi nie pomogła siódemka dzieci, jego skłonność do męskiej części służby stała się przedmiotem wielu plotek. Mimo to nadal organizował przyjęcia dla panów w Madresfield. Rozwód Richarda Worsleya i Seymour Dorothy Fleming był jednym z pierwszych rozwodów brytyjskich celebrytów opisywanych przez prasę. By ratować kochanka, żona publicznie wyznaje, że jej mąż jest dewiantem voyeurem - sprawia mu przyjemność obserwowanie, jak inni uprawią seks. Przyszły Edward VII zalicza dwa tysiące kochanek, w paryskim burdelu ma własny apartament - z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpie się z kurtyzanami w szampanie. Nosi też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia. i nie przestaje uwodzić, także jako król. Synowie Edwarda VIII: Dawid, Albert i najmłodszy, biseksualny Jerzy rozpętali największe afery dworu i arystokracji międzywojennej Anglii. Książę Filip uwielbiał chodzić na sesje alkoholowe do Klubu Czwartkowego a potem na rozbierane prywatki. Książę Karol na pytanie Diany o romans z Kamilą Parker Bowles, odpowie krótko: "Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki". A co na sumieniu ma książę Harry? Przez lata jako zatwardziały singiel potrafił korzystać z życia. Ale w końcu, jak mawia królowa Elżbieta II: nie są ważne fakty; ważne, by nie dać się złapać.
UWAGI:
U dołu strony tytułowej: Prószyński i S-ka. Bibliografia na stronach 297-301.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni